•  

        O2 ŠPORTOVÁ AKADÉMIA MATEJA TÓTHA

        V MATERSKEJ ŠKOLE

        Aj naša materská škola sa stáva  súčasťou celonárodného programu olympijského víťaza Mateja Tótha. 

        V mesiaci február 2024 sa otvára v MŠ Záhumenice pre 5 ročné deti krúžok zameraný na všeobecný rozvoj pohybových zručností, pod vedením tréneriek Márie Koválovskej a Márie Škrovánkovej, ktoré prešli školením v O2 Športovej akadémii Mateja Tótha.

        Vďaka prepracovanej metodike Akadémie sa zapojené deti zlepšujú po športovej, zdravotnej aj mentálnej stránke, a to všetko zábavným spôsobom plným hier a súťaží. Trénerky budú deti viesť k aktívnemu a pravidelnému pohybu s cieľom podporiť zdravý vývoj a aktívny životný štýl u najmladších. Krúžok bude ponúkať rad zábavných a vzdelávacích aktivít, ktoré posilnia deti v rôznych oblastiach.

        Vďaka všeobecnej pohybovej príprave, majú deti v Akadémii možnosť sa neskôr venovať akémukoľvek športu a budú naň dobre pripravené.

        Možno aj niektoré z našich detí sa raz stane olympijským víťazom, dnes im vďaka programu Akadémie dávame túto šancu. 

         

         Mária Škrovánková

         

        Od 1.9.2023 sme sa zapojili do projektu NP POP 3

         Pomáhame všetkým deťom

         

        V školskom roku 2020/21 sme sa zapojili  do Národného projektu „Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II.“   celý članok tu : Clanok-web

         

         

         

         

        AKO NÁM POMÁHA

         

        Inšpiratívny projekt „ Učiteľka materskej školy v dnešnej dynamickej spoločnosti“ sa môže realizovať vďaka financovaniu z programu Erasmus+.

         

        Základná Škola s materskou školou Gbely  bola úspešná pri získavaní financovania z programu Erasmus+.

        Vďaka získaným finančným prostriedkom sa  dve učiteľky z materskej školy zúčastnili odborného semináru pre pedagógov materských škôl v Olomouci v Českej republike. Odborný seminár bol zameraný na zvyšovanie profesijných kompetencií  učiteľov materských škôl. Trval päť dní. V každom dni sa pod vedením odborníkov s mnohoročnou praxou uskutočňovali aktivity na rôzne témy, ktoré sú  aktreditované MŠMT ČR. (Výtvarná dílna, Předškoláček, Proč zase zlobíš aneb emoční a sociální rozvoj osobnosti, Jak vést obtížný rozhovor, Syndróm vyhoření).

        Výsledkom projektu bude,  že všetky získané informácie, skúsenosti a praktické zručnosti môžeme využívať v každodennej praxi v celej materskej škole, nakoľko zúčastnené učiteľky postupne odovzdávajú získané kompetencie ostatným členom pedagogického zboru v rámci spoločných zasadnutí metodického združenia. Nadobudnuté informácie sú predávané formou prezentovania  vlastných vytvorených prezentácií, poskytnutím získaných metodických materiálov zo seminárov a organizovaním tvorivých dielní.  

        Erasmus+ je programom Európskej únie pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport s rozpočtom 14,7 miliárd eur na obdobie rokov 2014 až 2020. Na Slovensku je program administrovaný organizáciami SAAIC (v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy) a Iuventa (v oblasti mládeže a športu).

        Projekt získal financovanie v rámci Kľúčovej akcie 1 programu Erasmus+.

        KA 1- Vzdelávacia mobilita jednotlivcov

        KA 101- Mobilita pracovníkov v oblasti školského vzdelávania

        Koordinátor projektu Mária Škrovánková

        “Sme šťastní, že sme boli úspešní pri získavaní finančných prostriedkov z programu Erasmus+ . Okolo 50 učiteľov a ostatných zamestnancov školy bude benefitovať z realizácie projektu a možností, ktoré im poskytne skúsenosť nadobudnutá v zahraničí

         

        Viac informácií o možnostiach finančnej podpory projektov nájdete na: www.erasmusplus.sk

         

        Inklúzia v materskej škole - byť jej súčasťou 

         

        SOĽNÁ JASKYŇA - zdravie pre deti  v materskej škole

        Dňa 21.12.2015 sa vďaka vedeniu mesta Gbely a  Nadácii SPP slávnostne otvorila v areáli školského dvora Materskej školy na ulici Záhumenice soľná jaskyňa pre deti  materskej školy.

        Je to miestnosť so špeciálnou mikroklímou a veľkým obsahom himalájskej soli.

        Mikroklíma jaskyne blahodarne pôsobí  na detský organizmus podobne ako more.

        Jej pozitívny účinok sa dosiahne spojením psychorelaxácie s haloterapiou.

        To znamená, že deti v kľudnom  prostredí  využívajú liečivé účinky vdychovania aerosolových mikročastíc prírodnej minerálnej himalájskej soli.

        Soľ v tejto forme blahodarne pôsobí na ľudský organizmus a má antibakteriálne účinky. Táto metóda pomáha ako podporná forma deťom  so  sťaženým dýchaním a zhoršením kvality pokožky. To znamená, že pobyt v soľnej jaskyni uľahčuje prekonávať nepríjemné prejavy alergických ochorení, ktorými v dnešnej dobe trpí veľmi veľa detí.

        I keď soľné jaskyne podľa štúdií nevykazujú žiadne nežiaduce účinky, predsa len sa neodporúča pobyt v nej deťom ani dospelým s akútnymi ochoreniami a teplotou, s infekčnými ochoreniami,  s ochoreniami obličiek, s tuberkulózou, nízkym tlakom, ochoreniami štítnej žľazy a onkologickými ochoreniami.

        Sterilné prostredie zabezpečujeme ožarovaním jaskyne germicídnou lampou medzi jednotlivými procedúrami detí. Pomocou nej sa v jaskyni zlikvidujú baktérie a vírusy,  čím sa zabezpečí ochrana zdravia všetkých detí , ktoré  navštívia priestory jaskyne.

        Správnu vlhkosť prostredia a čistotu vzduchu zabezpečujeme vďaka pravidelnému vetraniu vzduchotechnikou a cirkuláciou vody vo fontánke.

        Kapacita vybudovanej jaskyne je 10 detí a 2 dospelé osoby.

        Ozdravné procedúry  deti absolvujú ako súčasť  doobedňajšieho  alebo poobedňajšieho pobytu v materskej škole.

        •  ZDRAVÝ CHRBÁTIK“Naša materská škola sa zapojila do projektu „Zdravý chrbátik“ , ktorý realizuje Občianske združenie Za zdravší život. Projekt je zameraný na podporu správneho vývoja detskej chrbtice a prevencii možných deformácii pohybového aparátu. Cieľ projektu sa v materskej škole plní každodenne, formou zdravotných cvičení, ktoré pani učiteľky s deťmi denne cvičia v jednotlivých triedach.

          „Na ceste skutočne aj virtuálne“ - projekt  s dopravnou tematikou s cieľom zvýšiť  dopravnú gramotnosť  detí. Vypracovali sme ho v rámci spolupráce so ZŠ. Na realizáciu vytýčených cieľov projektu sme získali  finančnú podporu z nadácie  Volkswagen Slovakia. Realizácia projektu bude pokračovať aj  šk. roku 2014/15. Projekt bude ukončený v novembri 2014.

         

          „Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva“  -  cieľom projektu  bolo skvalitnenie technologického  vybavenia školy a modernizácia edukačného procesu v MŠ s využívaním digitálnych technológií. V rámci projektu sme získali dve interaktívne tabule  s príslušenstvom (notebook dataprojektor),výučbový program a dve farebné tlačiarne.

         

          „ Komprax“(kompetencie pre  prax) - V rámci spolupráce so ZŠ sme plnili ciele dvoch grantových projektov, ktoré vypracovali žiačky 9.ročníka. 

        1.Zasaď si svoj stromček - bol zameraný na rozvoj environmentálneho cítenia detí a zlepšovania životného prostredia v MŠ. Vďaka tomuto projektu sa nám podarilo s deťmi a žiakmi 9.ročníka ZŠ vysadiť na  školskom dvore štyri nové stromy, o ktoré sa deti počas roka starali.

        2.Miniolympiáda Hviezdičiek -   Je to dlhodobý súťažný projekt  zameraný na osvojovanie si správneho životného štýlu a posilnenie fyzickej kondície detí. V tomto roku bol vďaka grantu finančne podporený. Konal sa dňa 13.6.2014 na športoviskách základnej školy. Súťažilo sa v nasledovných disciplínach – v behu na 50m, 60m, 100m, 200m,  v hode kriketovou loptičkou, v skoku z miesta (MŠ a 1.,2. ročník) a v skoku do diaľky s rozbehom (3., 4. ročník). Súťaž bola rozdelená do viacerých kategórií – MŠ – I. kategória, 1., 2. ročník – II. kategória a 3., 4. ročník – III. kategória dievčatá a chlapci.  

        • Interkulturálne vzdelávanie detí, žiakov a pedagógov (2012-2014)

        Medzinárodný projekt „Interkulturálne vzdelávanie pre deti a dospelých“, ktorý prebiehal v rokoch 2009-2012 zameraný na hravé oboznamovanie sa detí v MŠ s cudzím jazykom, do ktorého bola naša materská škola zapojená v roku 2012 skončil. Projekt bol inovovaný a začal pokračovať pod novým názvom „ Interkulturálne vzdelávanie detí, žiakov a pedagógov“ v období od septembra 2012-2014. 
        Naša materská škola sa opäť zapojila do tohto projektu, ale už len ako strategický partner. To znamená, že sme bez finančnej podpory z EU. 
        Z tohto dôvodu v šk. roku 20102/13 hravá nemčina prebieha len v dvoch predškolských triedach a to 1x do týždňa v každej triede. V nemeckom jazyku naďalej s deťmi pracuje p. učiteľka Mgr. Zuzana Pukančíková. 

        • VESELÉ ZÚBKY
        V marci 2013 sme sa s deťmi z materskej školy zapojili do projektu VESELÉ ZÚBKY, ktorý organizuje dm drogerie markt, s.r.o. v spolupráci so spoločnosťou GlaxoSmithKline. Cieľom projektu je zaujímavou a hravou formou vzbudiť u detí záujem o čistenie zúbkov a výraznou mierou tak prispieť k vytváraniu návykov v oblasti správnej starostlivosti o zuby nielen u detí, ale aj u ich rodičov.

         

        • Bezpečná škôlka - Goodyear
        - v roku 2008 sa naša materská škola pod záštitou predsedu vlády SR a ministra školstva, zapojila do projektu „Goodyear – Bezpečná škôlka“. V rámci tohto projektu sme získali reflexné vesty pre deti a dospelých za účelom zvýšiť bezpečnosť našich detí pri pohybe v rámci cestnej premávky a šírenia osvety správneho správania sa na ceste. 
        Vesty sú výhodnou pomôckou aj pri edukačných aktivitách na tému - bezpečnosť na ceste.

        • Škola podporujúca zdravie
        - projekt sa po jeho inovácii v roku 2004 skladá z dvoch podprojektov „A“ a „B“. V podprojekte „A“ sú stanovené ciele pre deti predškolského veku od 2 do 6 rokov. Cieľom tohto podprojektu je harmonizácia života detí, utváranie lepších vzťahov medzi materskou školou a rodičmi, formovanie vlastného zdravia detí , zvyšovanie odolnosti detského organizmu, prehlbovanie lásky k prírode a potrebe chrániť ju, odstraňovanie stresu a napätia a pestovanie úcty k starším u detí. 
        Koordinátorom podprojektu „A“ je Mária Škrovánková.

        • Sídliskoví Indiáni
        - cieľom projektu Sídliskoví Indiáni bola prestavba vonkajšej trávnatej plochy v materskej škole na celoročne využívateľné športovisko s vytvorením optimálnych podmienok pre uspokojenie prirodzenej túžby detí po pohybe. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli vybudovať dve nové celoročne využiteľné priestranstvá - univerzálnu športovú plochu a umelý svah.
        Univerzálna športová plocha je využívaná na loptové hry, detskú atletiku a rozvoj lokomočných pohybov. V zimnom období môže slúžiť ako klzisko.
        Umelý svah deti využívajú na typické zimné športy, o ktoré sú deti v našich geografických podmienkach ochudobnené: sánkovanie, šmýkanie a lyžovanie.
        V letnom období kopec slúžiť na precvičovanie prekonávania nerovného terénu chôdzou, behom. Prvé realizačné práce na realizácii projektu začali v apríli 2005. Projekt bol podporený z grantového programu Pozitívna energia pre šport z nadačného fondu spoločnosti Západoslovenská energetika, a.s. Nadácie Pontis. 
        Koordinátorom projektu je Eva Zajíčková.

        • Vianočné hviezdičky
        - cieľom projektu je zapojiť deti predškolského veku do verejného života prezentáciou ľudových tradícií. Uchovávať miestne a regionálne ľudové obyčaje, tradície a reč a tým spoznávať materiálnu a duchovnú kultúru svojho prostredia. Zároveň toto vzácne kultúrne a jazykové dedičstvo odovzdávať ďalšej generácii. 
        Obsahom projektu je aj zachytenie predvianočného a vianočného obdobia spracovaného do dramatického programu. 
        Koordinátorom projektu je Eva Zajíčková. 

         

        Interkulturálne vzdelávanie pre deti a dospelých (2009-2012) 

        - V období predškolského veku, majú deti najlepšie predpoklady pre osvojovanie si materinského, ale aj cudzieho jazyka. Preto naša materská škola sa zapojila v rámci prihraničnej spolupráce do projektu zameraného na oboznamovanie sa s nemeckým jazykom nazvaného „Interkulturálne vzdelávanie pre deti a dospelých“. Projekt bude prebiehať v rokoch 2009-2012. 
        V rámci tohto projektu sa od 1.3.2009 začali deti v materskej škole oboznamovať s nemčinou, formou hier a rôznych edukačných aktivít pod vedením Mgr. Zuzany Pukančíkovej.
        Pani učiteľka Zuzka, ako ju deti volajú, za nimi chodí každý týždeň. Do 3. triedy k 4-5 ročným deťom 1x do týždňa. K 5-6 ročným deťom - predškolákom do 4. a 5.triedy 2x do týždňa. Výhodou výučby je, že rodičia nemusia platiť ani euro naviac, lebo všetky náklady sú hradené z rozpočtu projektu.
        Čas ukáže, ako si deti dokážu osvojiť aspoň základné slová tohto pre nich cudzieho jazyka. Poprajme im veľa chuti a úspechov.

    • zatiaľ žiadne údaje
    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou Gbely
      • Zástupca pre MŠ - 0908 791 181 MŠ Záhumenice - 034/6621 315 MŠ ČSLA -0917 106 096
      • poštová adresa : Pionierska 697 908 45 Gbely Sídlo : - Záhumenice 663, Gbely - ČSLA 1207, Gbely, mobil: 0917 106 096 Zodpovedná osoba pre ochranu osobných údajov: zodpovednaosoba@zsgbely.sk 90845 Gbely Slovakia
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje